;
Projekt dofinansowany ze środków programu "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich-Mazowsze Lokalnie" realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My.

Przegląd prasy

Cykl znakomitych artykułów na temat nepotyzmu

[Przegląd prasy] piątek, 2 października 2015

W ostatnich tygodniach Gazeta Prawna opublikowała cykl znakomitych artykułów na temat nepotyzmu. Jako Fundacja braliśmy udział w przygotowaniu jednego z nich.

Zachęcamy do lektury. więcej

 1. http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Rodzinne-powiazania-urzednikow-NFZ-na-Pomorzu-n87899.html

Świeża sprawa. Pomorski Oddział NFZ przekształcony w firmę rodzinną. Nikt spoza rodzinki i kliki nie ma szans na zatrudnienie.

 1. http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,17458793,Jak_dostac_prace_w_NFZ__Bez_plecow_ani_rusz__NASZE.html#BoxLokTrojImg

 2. http://www.wprost.pl/ar/65411/Rzeczpospolita-familijna/

Znakomity artykuł na temat nepotyzmu w Polsce, który ukazał się w tygodniku Wprost.

Lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematem.

 1. http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Region/Swinoujscie/Straz-jak-prywatny-folwark-

Funkcjonariusz opowiada o „standardach zarządzania kadrami” funkcjonujących w Oddziale Straży Granicznej w Świnoujściu. Więcej kumoterstwa, niż nepotyzmu ale pracownik spoza układu towarzysko-rodzinnego jest tam pracownikiem drugiej albo trzeciej kategorii.

 1. http://www.se.pl/wydarzenia/politycy/adam-jarubas-nepotyzm-to-nic-zego_541993.html

Kandydat na prezydenta Jarubas mówi, że nepotyzm to nic złego. Wcześniej jego duchowy ojciec Pawlak mówił to samo. Dla tych panów korupcja też nie jest niczym złym. A złodziejstwo to codzienna praktyka, podstawowa forma aktywności.

 1. http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131009/POWIAT03/131009419

„Masakra” w Kędzierzynie. Tam feudalizm nigdy się nie skończył.

 1. http://m.trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,106540,17460909,Jak_dostac_prace_w_NFZ__Bez_plecow_nie_probuj__NASZE.html

Jak dostać pracę w NFZ. Bez pleców nie próbuj, stracisz tylko czas.

 1. http://www.wprost.pl/ar/416211/Zwolniono-ja-po-32-latach-pracy-Zastapiono-rodzina-posla-PO/

Prostactwo na bezczelnego „prywatyzuje” publiczne instytucje kultury w Łukowie.

 1. http://biznes.newsweek.pl/nik---sami-swoi--na-stanowiskach-samorzadowych,66509,1,1.html

Kontrola NIK wykazała, że 75 % urzędów przeprowadza rekrutację pracowników z pogwałceniem jawności, uczciwości, rzetelności i obowiązującego prawa. Nawet mnie ten raport trochę zaskoczył. Zawsze jak próbuję przekonać urzędnika żeby nie robił czegoś absurdalnego to tłumaczą, że wiedzą iż to absurd ale muszą działać zgodnie z ustawą i procedurami ponieważ zawsze tak działają. Tymczasem są twarde, niepodważalne dane, że trzy czwarte badanych wójtów i burmistrzów ma obowiązujące prawo (z Konstytucją włącznie) oraz etykę służby cywilnej tam gdzie… kura jajo.

 1. http://www.ostrodaonline.pl/informacje/2077-raport-nik-nieprawidowoci-przy-naborze-w-ostrodzkim-starostwie.html

Kolejna kontrola przeprowadzona przez NIK i jej druzgocące podsumowanie. Kandydaci zgłaszający się do pracy w skontrolowanych urzędach są traktowani w sposób niesprawiedliwy, nierówny, nieuczciwy i dyskryminujący. Masakra.

 1. http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/856613,kierownicze-stanowiska-w-urzedach-rezerwowane-dla-swoich.html

Chciałbyś być dyrektorem w służbie cywilnej? Ciekawa i doskonale płatna praca. Trzeba złożyć w terminie komplet dokumentów i przystąpić do konkursu. Ale niestety masz pecha. Konkurs został rozstrzygnięty już dawno przed jego ogłoszeniem, a osoba zatrudniona na stanowisku o które się starasz siedzi już z ministrem w willi na Mazurach, piją wódkę i śmieją się z kilkudziesięciu idiotów pocących się przed komisją rekrutacyjną i marnujących swój czas. Czy tak powinno być w demokratycznym państwie prawa???

 1. http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130123/POLITYKA/130129818

To akurat bardzo dobra wiadomość. Dyrektorzy Agencji Rynku Rolnego z Białegostoku zostali skazani karnie. Nie za nepotyzm, bo nepotyzm w chorych systemach prawnych nie jest przestępstwem. To akurat kwestia kultury prawnej, można napisać prawo tak, że gwałt też nie będzie przestępstwem tylko normalnym, zwyczajowym zachowaniem. Tym razem prokurator stanął jednak na wysokości zadania, postawił zarzut nadużycia stanowiska dla prywatnych interesów oraz ustawiania konkursów na stanowiska (uznano to za korupcję). Sąd (po zapoznaniu się z dowodami) się z tym wszystkim zgodził i skazał urzędników.

 1. http://www.rp.pl/artykul/528802.html

Artykuł Rzeczpospolitej o nepotyzmie w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. To co stwierdzono w tej publicznej instytucji potwierdza słowa Ministra Spraw Wewnętrznych Sienkiewicza, iż „Państwo Polskie nie istnieje, jest tylko bytem teoretycznym”. W rzeczywistości w urzędach rządzą kliki i klany. Niczym w krajach trzeciego świata.

 1. http://www.wprost.pl/ar/435256/Nepotyzm-w-Agencji-Restrukturyzacji-i-Modernizacji-Rolnictwa-Kontrola-CBA/

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Niedawno rozmawiałem z dziewczyną, która tam pracuje. Powiedziała mi, że tam w zasadzie oficjalnie, jawnie!!! są dwie kategorie pracowników. Pierwsi zatrudnieni w drodze uczciwej rekrutacji, zwykle są to osoby, które ukończyły rolnictwo na SGGW, są bardzo kompetentni, wykonują morderczą pracę, są wobec nich bardzo wysokie wymaganie, które oni spełniają. Ta kategoria jest od pracy. Druga kategoria to ciotki-klotki oraz pocioty polityków PSL. Wobec nich nie ma żadnych wymagań, pracują za nich inni. Osoby z drugiej kategorii spędzają dzień na popijaniu kawy, jedzeniu ciasteczek i załatwianiu prywatnych spraw. Jeśli ktoś z pierwszej kategorii nie spodoba się komuś z drugiej kategorii to ma zagwarantowane podłożenie świni z wyrzuceniem z pracy włącznie. Pocioty w praktyce nie podlegają władzy formalnych przełożonych (zawsze mogą na nich naskarżyć „wujkowi”) i ich praca nie jest nigdy rzetelnie ewaluowana.

 1. http://www.rp.pl/artykul/1085067.html

Bardzo dobry artykuł w Rzeczpospolitej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. „Normą jest zatrudnianie na kierowniczych stanowiskach osób, które nie posiadają wymaganych kwalifikacji i doświadczenia. Potwierdzono liczne przypadki nepotyzmu i kumoterstwa”.

 1. http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140307/ROLNICTWO30/140309480

Artykuł w Gazecie Pomorskiej. Nie wiadomo czy się z tego śmiać czy płakać. Raczej chyba śmieszne. Ale pewnie mało śmieszne dla bezrobotnych absolwentów rolnictwa z Pomorskiego. Teza artykułu jest taka, że po długiej naradzie i pod presją mediów dyrektorzy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa doszli do w wniosku, że w państwowej instytucji mąż nie powinien zatrudnić żony i być jej przełożonym.

 1. http://niezalezna.pl/48478-ujawniamy-nepotyzm-w-ambasadach-zony-dziennikarzy-corka-szefa-kancelarii-prezydenta

Niestety MSZ również jest instytucją, która z zasady nie szanuje Konstytucji RP oraz w obecnym stanie ma bardzo mało wspólnego z demokratycznym państwem prawa. Jeśli zwykły obywatel zapragnie zostać dyplomatą to musi, poza ukończeniem studiów, bardzo dobrze zdać trudny egzamin z dwóch języków obcych oraz kilka innych egzaminów. To jeszcze nie gwarantuje mu sukcesu ponieważ ma setki konkurentów. Nawet jeśli jest wybitny i wygra organizowany przez MSZ konkurs, to znajdzie się jedynie na początku ścieżki kariery. Przed nim, staże, szkolenia, lata praktyki na niskich stanowiskach. Po 15-20 latach ciężkiej pracy, jeśli jest naprawdę dobry, ma szansę dostać wysokie i dobrze płatne stanowisko w jakiejś ambasadzie albo w samym ministerstwie. Ale są od tego nudnego i mrówczo pracowitego życia liczne wyjątki. Najbardziej szokującym jest Maya Rostowska, córka byłego ministra finansów i kumpla Radosława Sikorskiego, Wincenta Rostowskiego. Osoba bez ŻADNEGO doświadczenia życiowego i zawodowego, rok po ukończeniu studiów dostała tylko i wyłącznie dzięki koneksjom tatusia pracę na jednym z najwyższych stanowisk istniejących w MSZ. Rozmawiałem na ten temat osobiście z Sikorskim podczas konferencji na UW, odpowiedział krótko i bezczelnie: „Mam prawo zatrudniać kogo mi się podoba”. Masakra!!!

18. http://dorzeczy.pl/id,396/Posada-dlawicepremierowny-Rostowskiej.html

Sprawa Mayi Rostowskiej jest czymś niebywałym i naprawdę nieprawdopodobnym. Myślę, że podobna sytuacja wzbudziłaby słuszne społeczne oburzenie nawet w afrykańskim buszu. Przyznam się, że ta sytuacja zainspirowała nas do założenia Polskiej Fundacji Przeciwko Nepotyzmowi. Żadne cywilizowane społeczeństwo nie może akceptować takiej niesprawiedliwości i tak nierównych szans. Bezczelna Maya nie pracuje już w MSZ. Ale żeby było bardziej śmierdząco została błyskawicznie zatrudniona na samodzielnym stanowisku w innej instytucji publicznej: Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (jest to instytucja publiczna, podległa MSZ). Żenada!!! Maya nadal tam pracuje, pełna bezkarność oszustów!!!

 1. http://www.tygodniksiedlecki.com/t5963-podejrzenia.o.prywat.i.nepotyzm.htm

 2. http://znin.tygodnik.pl/viewtopic.php?t=684

Przypadki nepotyzmu w oświacie traktuję lekko pobłażliwie ponieważ nie są to stanowiska dobrze płatne i nie są jakoś specjalnie atrakcyjne (zwykle trzeba ciężko pracować). Sam jestem z tej branży. Jednak warto zauważyć, że patologia ma skalę masową. Są w Polsce szkoły w których matka dyrektorka zatrudnia z marszu dwie córki dając im na dzień dobry umowy o pracę na czas niekreślony. Są też szkoły (np. Mogilno woj. Kujawsko-Pomorskie) gdzie dyrektor zatrudnia siostrę, szwagra i kuzynkę, jednocześnie robiąc z nich kapusiów od których donosów zależą kariery nauczycieli. Na pewno jest wiele osób, które skończyły studia pedagogiczne i chciałyby się móc ubiegać o pracę w szkołach na uczciwych i przejrzystych zasadach.

 1. http://natemat.pl/31525,nepotyzm-kolesiostwo-dojenie-kasy-gdanskiem-rzadzi-uklad

Z synem Tuska zatrudnionym z marszu, natychmiast po studiach na stanowisku kierowniczym w Państwowym Porcie Lotniczym w Gdańsku to sytuacja jest naprawdę komiczna. Ciekawe czy gdybym ja, skromny Krzysztof Korzempa wysłał tam życiorys to też by mnie zatrudnili???:) Ale ponoć chłopak od dzieciństwa interesował się lotnictwem i transportem więc tę sprawę odpuszczamy, zakładamy że zatrudniono eksperta. Ponoć młody Tusk naprawdę zna się na zarządzaniu transportem i jest w tej dziedzinie wybitny, piszę to zupełnie poważnie. Jeśli tak jest, to nie ma problemu.

 1. http://wyborcza.pl/1,76842,15099612,Nepotyzm_mamy_we_krwi.html

Artykuł, który ukazał się w Gazecie Wyborczej. Warto przeczytać.

 1. http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/460064,sprawa_corki_rostowskiego_rzadu_i_cba_nie_interesuje_nepotyzm_w_msz.html

 2. http://natemat.pl/97737,nepotyzm-w-resorcie-radoslawa-sikorskiego-w-konkursach-na-projekty-dla-polonii-faworyzowano-znajomych-urzednikow

Nepotyzm w MSZ nie dotyczy tylko Mayi Rostowskiej. Mimo ostrego dementi ówczesnego ministra, Sikorskiego zatrudnianie na wysokich stanowiskach z pominięciem kryteriów merytorycznych wydaje się być raczej normą niż wyjątkiem. Wydaje mi się, że Sikorski mówiąc stanowczo, że zdecydowana większość pracowników zatrudniana jest zgodnie z procedurami i wyłącznie na podstawie kryteriów merytorycznych po prostu świadomie kłamał. Ale to moja prywatna opinia.

 1. http://wyborcza.pl/1,98583,12235471,Nepotyzm__Jak_sie_to_robi_w_PiS.html

Mimo, że niektórzy liderzy polityczni deklarują bezwzględną walkę z nepotyzmem, kumoterstwem i korupcją to poważne patologie życia publicznego występują we wszystkich partiach parlamentarnych. Artykuł o tym jak pisowski prezydent Radomia rozwiązał problem bezrobocia… w swojej rodzinie.

 1. http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/693991,a-sikora-ofiara-nepotyzmu-mariusza-kaminskiego-z-pis.html

 1. http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/hanna-gronkiewicz-waltz-odpiera-zarzuty-o-nepotyzm-w-stolecznym-ratuszu,185808.html?playlist_id=18345

 2. http://www.kciuk.pl/Nie-jestem-siostra-swojego-brata-Nepotyzm-i-skok-na-publiczna-kase-po-polsku-a89555

Kabaretowe tłumaczenia dyrektorki państwowej instytucji zatrudnionej po rodzinie. Można się dobrze pośmiać.

 1. http://www.polskatimes.pl/artykul/186259,wicedyrektor-opery-krakowskiej-oskarzony-o-nepotyzm-podal-sie-do-dymisji,id,t.html

Dyrektor opery pojechał na bezczela z fuchą dla syna. Ale artysta to jednak człowiek honorowy, kiedy sprawa wyszła na jaw od razu podał się do dymisji.

 1. http://fakty.interia.pl/kujawsko-pomorskie/news-nepotyzm-w-mogilenskim-ratuszu,nId,1146839

Prawdziwy rodzynek w interesującym nas temacie, czyli miasto Mogilno. Z moich obserwacji wynika, że od dawna Urząd Miasta jest tam czymś w rodzaju organizacji mafijnej. Funkcjonuje kilku cynicznych bossów (kobiet i mężczyzn). Obowiązuje zmowa milczenia. Nielojalni albo niepokorni mogą zapomnieć o znalezieniu jakiejkolwiek pracy w mieście, muszą uciekać do Bydgoszczy albo do Londynu. Natomiast praca w samym Urzędzie Miasta jest tylko i wyłącznie dla rodziny i przyjaciół. Gdy ktoś spoza kliki pyta o możliwość zatrudnienia to wzbudzi jedynie głośny śmiech. W mieście Mogilnie marnotrawi się ogromne pokłady ludzkich talentów, aspiracji i ambicji, promując jednocześnie miernotę i kumoterstwo. Taka jest moja osobista opinia, może ktoś ma inną albo chciałby coś dodać? Uprzejmie proszę pisać na mail Polskiej Fundacji Przeciwko Nepotyzmowi.

 1. http://gazetylokalne.pl/a/mogilno-siostra-wiceburmistrza-dostala-prace/print

 2. http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121001/INNEMIASTA13/120939948

 3. http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/garwolin/nepotyzm-czy-standard-c61e.html

I na koniec Garwolin. Miasteczko mocno przeżarte urzędniczą patologią.

Ciąg dalszy nastąpi…Wybór artykułów i komentarze: Krzysztof Korzempa